Ubezpieczenie w góry – spokojne zdobywanie szczytów
Miłośnicy turystycznego wędrowania po górach, a także alpiniści, którzy uwielbiają zdobywać kolejne szczyty, doskonale wiedzą, jak łatwo w górach o wypadek lub inne zdarzenie losowe. Dlatego jeszcze przed wyjazdem na górskie wakacje, warto zadbać o dobre ubezpieczenie w góry, które pozwoli na spokojny wypoczynek, bez zmartwień o koszty w razie wypadku.
Dobre ubezpieczenie w góry – jaka ochrona ubezpieczeniowa?
W górach może zdarzyć nam się wiele nieprzewidzianych sytuacji – możemy skręcić kostkę, złamać nogę, mieć poważny wypadek na nartach, a także zabłądzić na szlaku. W każdej z tych sytuacji konieczne jest wezwanie pomocy, co często bywa kosztowne. Dobra polisa ubezpieczeniowa jest więc absolutnym must have dla każdego turysty, który uwielbia wypoczynek na górskich szlakach czy stokach narciarskich. W poszukiwaniu ubezpieczenia w góry, warto więc dokładnie sprawdzać, jak szeroką ochronę ubezpieczeniową zapewni nam wybrana polisa. Polisa powinna obejmować pokrycie kosztów leczenia (które będą wyjątkowo wysokie, jeśli wypadek zdarzy nam się w niepolskich górach), ubezpieczenie NNW (złamania, skręcenia i inne urazy kończyn to najczęstsze zdarzenia, które przytrafiają się turystom), pokrycie kosztów akcji ratowniczej, a także ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego. Sprzęt narciarski czy snowboardowy nie nalezą do tanich, dlatego szczególnie ważne jest ubezpieczenie ich przed kradzieżą.
Ubezpieczenie w góry dla wyczynowców
O szczególną ochronę ubezpieczeniową przed wyjazdem w góry powinny zadbać osoby, które aktywnie uprawiają sport – alpinizm, narciarstwo, snowboard i inne dyscypliny, w których ryzyko wypadku jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku turystów, którzy jedynie wędrują po prostych górskich szlakach. W przypadku osób uprawiających sporty górskie, warto zdecydować się na rozszerzoną wersję ubezpieczenia, w której znajdą się kwestie ryzyka związane z uprawianiem narciarstwa czy wspinaczki, pokrycie ewentualnej akcji ratowniczej, a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To ostatnie będzie przydatne, gdy narciarz zderzy się z inną osobą korzystającą ze stoku narciarskiego.
Koszty akcji ratowniczej
W górach turyści nie tylko doświadczają urazów, ale równie często gubią się na szlakach. Akcje poszukiwawcze w polskich górach, prowadzone przez ratowników GOPR są bezpłatne, jednak zupełnie inaczej wygląda to choćby za naszą południową granicą. Koszty akcji ratowniczej czy poszukiwawczej mogą być ogromne ze względu na drogi sprzęt, używa nie helikopterów czy dronów. Choć, oczywiście, nikt przed wyjściem w góry nie zakłada, że się w nich zgubi, warto wziąć pod uwagę takie ryzyko i wybrać takie ubezpieczenie w góry, które uwzględni koszty akcji poszukiwawczej. Brak takiej polisy i konieczność pokrycia kosztów akcji z własnej kieszeni sprawi, że turysta na długo po powrocie z górskich wakacji będzie odczuwał finansowe skutki swojej niefrasobliwości.
Weź pod uwagę miejsce wypoczynku
Decydując się na wykupienie ubezpieczenia w góry, warto wziąć pod uwagę sumę ubezpieczenia turystycznego. Nie jest dobrym rozwiązaniem szukanie jak najtańszej polisy, gdyż może się okazać, że ochrona ubezpieczeniowa będzie niewystarczająca. Ważną kwestią jest również kraj, do którego wybieramy się na wypoczynek. Koszty leczenia w Polsce będą zdecydowanie niższe niż w innych krajach europejskich i nie tylko. Dobrze jest sprawdzić, jak wyglądają stawki za leczenie w tym kraju, do którego się wybieramy i na tej podstawie dobrać polisę ubezpieczeniową.