Ubezpieczenie w góry

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

Chodzenie po górach w ostatnich latach stało się bardzo popularne. Na szlakach w Tatrach, Karkonoszach czy Bieszczadach, a także poza granicami kraju można spotkać ludzi w każdym wieku i o każdej porze roku. Oprócz tego są też zawodowi alpiniści i wyczynowcy, którzy preferują nieco bardziej wymagające trasy i sporty. Z racji rosnącej popularności pieszych i rowerowych wypraw górskich coraz częściej dochodzi do wypadków. Jedne są wynikiem nieszczęśliwego zajścia, a inne wynikają ze złego przygotowania lub lekkomyślności. Jak zatem zadbać o siebie i swoich bliskich podczas wyprawy w góry? O czym pamiętać?

Bezpieczne wyprawy w góry

Nawet z pozoru mało wymagające szlaki górskie mogą spowodować kontuzję, wypadek lub doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim należy zawsze sprawdzać pogodę, gdyż ta w górach zmienia się dość dynamicznie. Szczególnie ważne jest to w przypadku wysokich partii gór. Bardzo istotny jest odpowiedni strój i obuwie. Osoby, które mają zamiar się wspinać lub chodzić po stromych grzbietach górskich, muszą mieć też specjalistyczne buty trekkingowe z podeszwą antypoślizgową. Przyda się też kurtka przeciwdeszczowa, dodatkowa bateria do telefonu i papierowa mapa. Nigdy nie wiadomo, czy będzie zasięg na szlaku. Dobrze jest zaplanować całą trasę i powiadomić kogoś bliskiego, jeśli wychodzi się samemu. W górach brawura nie popłaca. Na szklaku może być nawet w słoneczny dzień ślisko i niebezpiecznie. Warto zatem wykupić też ubezpieczenie.

Nawet z pozoru mało wymagające szlaki górskie mogą spowodować kontuzję, wypadek lub doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu

Wyjście w góry tylko z ubezpieczeniem

Bez względu na to, czy chodzi się po górach turystycznie, czy wyczynowo, warto mieć ubezpieczenie. Jeśli ktoś preferuje zwykłe wędrówki, to nie ma potrzeby wykupowania ubezpieczenia od sportów ekstremalnych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zwykłe ubezpieczenie w góry Bezpiecznypowrot.pl, które obejmuje wspinaczkę na wysokość do 3000 m n.p.m. Do wyboru są różne warianty ubezpieczenia, a wysokość odszkodowania zależna jest od zakresu ochrony czy wysokości składki. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem warto porównać oferty różnych firm. Nie zawsze najtańsza opcja będzie najlepsza. Niekiedy przyda się bardziej rozbudowana polisa, która zawiera akcje ratunkowe i transport śmigłowcem. Mając takie ubezpieczenie, można spokojnie chodzić po górach. Szczególnie ważne jest wykupienie ubezpieczenia w góry za granicą. Koszty akcji ratunkowych są tam bardzo wysokie, a bez polisy trzeba pokryć je z własnej kieszeni.

Jakie ubezpieczenie w góry wykupić?


Wariantów ubezpieczenia górskiego jest bardzo wiele. Turyści wyruszający na piesze wędrówki powinni mieć wykupione OC i NNW. Te ubezpieczenia nie obejmują ekstremalnych sportów, takich jak:

  • wspinaczka skalna,
  • wspinaczka wysokogórska,
  • trekking powyżej 3000 m n.p.m.,
  • jazda rowerem po wymagających szlakach.

W przypadku takich aktywności ryzyko wypadku znacząco wzrasta, a więc dobre ubezpieczenie w góry staje się niezastąpione. Nawet drobne urazy czasami mogą spowodować, że niezbędna będzie pomoc ratowników, którzy przetransportują turystę do schroniska lub do szpitala. Zdarzają się sytuacje, że niektóre osoby gubią się na szlaku i potrzebują ratunku. Nawet na prostej drodze można skręcić kostkę lub złamać rękę, a taki uraz uniemożliwia często zejście na dół. W zimowe dni może dojść do wyziębienia czy osłabienia organizmu, co również skutkuje niemożnością kontynuowania samodzielnie wycieczki. Takich sytuacji może zdarzyć się bardzo wiele, a lepiej jest zapobiegać i być przezornym. A przezorny jest zawsze ubezpieczony.

Nawet z pozoru mało wymagające szlaki górskie mogą spowodować kontuzję, wypadek lub doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu