Kilka słów o ubezpieczeniu w góry
Góry, niezależnie czy polskie, czy zagraniczne, są jednym z najpopularniejszych kierunków obieranych przez turystów o każdej porze roku. Na szczyty ciągną niezliczone rzesze trekkerów, po stokach szusują narciarze. Zjawiają się również miłośnicy rowerowych przygód lub spływów wartkimi potokami. Zarówno zimą i latem nie brakuje amatorskich i doświadczonych góroholików, uprawiających przeróżne aktywności. Czy każdemu z nich potrzebne jest ubezpieczenie w góry ze strony bezpiecznypowrot.pl/?
Ubezpieczenie w góry – jakie i dla kogo?
Niezależnie czy jesteś amatorem, czy doświadczonym miłośnikiem górskich aktywności, ubezpieczenie może okazać się przydatne, a nawet zbawienne na szlaku. Zanim przystąpisz do jego wyboru, odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie: gdzie się wybierasz? Pozostajesz w Polsce, a może wyruszasz, by zdobywać zagraniczne szczyty? Jeśli pozostajesz w naszym kraju i masz zupełną pewność, że nie znajdziesz się na górskim stoku poza jego granicami, wystarczające może się dla Ciebie okazać ubezpieczenie NNW i OC. Dotyczy to jednak zwykłych aktywności na szlaku, kiedy w Twoich planach znajdują się sporty ekstremalne, dobrym pomysłem byłoby zadbanie o ubezpieczenie w góry z tymi sportami związane.
Wszystko wygląda już zupełnie inaczej, kiedy podróżujesz za granicę. Niestety w niewielu krajach akcje ratunkowe są bezpłatne. Na przykład po polskiej stronie Tatr nie zapłacimy nic, ale już po słowackiej, każdy wypadek może nas wiele kosztować. Akcja ratunkowa z udziałem śmigłowca może zostać wyceniona nawet na 5000 euro, sumę, którą zapłacić musi poszkodowany. Patrząc na takie koszty, warto się ubezpieczyć i ze spokojem móc wędrować po górskich szlakach. Wypadek może zdarzyć się każdemu, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.
Czy zwykłe ubezpieczenie w góry wystarczy w każdym przypadku? Niestety nie, wiele zależy od tego jak wysoko się wybierasz i jakie aktywności planujesz. Jeśli wybierasz się w niskie partie zagranicznych Tatr lub Karkonoszy, prawdopodobnie, nie będzie Ci potrzebna dodatkowa ochrona. Jednak aktywności w wysokich górach będą wiązały się już z potrzebą rozszerzenia ubezpieczenia o uprawianie sportów ekstremalnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia?
Istotną kwestią jest sprawdzenie czy ubezpieczenie uwzględnia:
- akcje poszukiwawczą;
- akcję ratowniczą;
- opiekę medyczną;
- przewóz poszkodowanego do kraju;
Co więcej, warto wcześniej sprawdzić z jak wysokimi kosztami może wiązać się pomoc w górach w miejscu, w które się wybieramy. Ubezpieczenie powinno być wystarczająco wysokie, aby te koszty pokryć. Kolejną rzeczą jest prawidłowe określenie jakiego rodzaju aktywności będzie się uprawiało, każde ubezpieczenie może zawierać inne ich rodzaje.
Czy warto inwestować w ubezpieczenie w góry?
Góry, panująca w nich pogoda, warunki na szlakach mogą być zupełnie nieprzewidywalne. Nikt, nawet najlepszy alpinista, nie może mieć pewności, że jemu wypadek się nie zdarzy. Patrząc na koszty akcji ratunkowej w zagranicznych krajach, które niejednego mogą przerażać, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Nie warto ryzykować i, w przypadku niebezpieczeństwa, wahać się przed wezwaniem pomocy, bojąc się o koszty, które mogą okazać się zbyt wysokie, aby je później pokryć. Zwlekanie z prośbą o wsparcie może nas kosztować dużo zdrowia, a nawet życia. Lepiej zadbać wcześniej o bezpieczeństwo i bez zmartwień wędrować po górskich szlakach. Prócz ubezpieczenia siebie, można przemyśleć wykupienie ubezpieczenia sprzętu, które zabezpiecza nas, na przykład w przypadku jego kradzieży. Jest to już jednak sprawa drugorzędna.