Ubezpieczenie w góry

Ubezpieczenie górskie – kiedy i dlaczego warto je mieć?

Lato to okres wakacyjnych i urlopowych wyjazdów. Popularnym kierunkiem od zawsze są oczywiście góry. Co jednak ważne, są one dość zdradliwe. Innymi słowy, spacery i wspinaczki górskie często bywają dość niebezpieczne. Pamiętać trzeba zawsze podczas takiej wyprawy dość może do mniejszego czy większego wypadku. Dlatego tak istotne jest, aby przed wyjazdem zapewnić sobie odpowiednią ochronę. Mowa tu o ubezpieczeniu górskim. Warto zatem wiedzieć, jak ono działa i kiedy na pewno się przyda.

Dlaczego warto się ubezpieczyć na wyjazd w góry?

Jak wspomniano, lato to okres wakacyjnych i urlopowych wyjazdów. Co ważne, dotyczy to zarówno zwykłych turystów, jak i tych bardziej doświadczonych. Upadek czy zabłądzenie może przydarzyć się tak naprawdę każdemu. W nieco lepszej sytuacji są osoby wybierające się w polskie góry. W naszym kraju bowiem nie ponosi się kosztów związanych z ratownictwem górskim. Jednak zupełnie inaczej się za granicą, np. w Czechach, na Słowacji czy w Aplach. Tam w przypadku wypadku i akcji ratowniczej, jej koszty należy pokryć z własnej kieszeni. Przykładowo, jeśli w akcji ratowniczej użyty zostanie śmigłowiec, wówczas koszt jego wykorzystania pokryć będzie musiała osoba, dla której wystartował. Jak można się domyślić, nie są to małe koszty. Na Słowacji jest to koszt sięgający nawet 5000 euro. Jeszcze wyższe koszty są np. w Austrii. Ubezpieczenie górskie to skuteczna ochrona w takich przypadkach. Wówczas wszelkie koszty akcji ratowniczej pokryte zostaną przez firmę ubezpieczeniową.

Lato to okres wakacyjnych i urlopowych wyjazdów

Standardowe ubezpieczenie turystyczne – czy wystarczy?

Większość firm ubezpieczeniowych oferuje tzw. standardowe ubezpieczenie turystyczne. Pamiętać jednak trzeba, że może ono nie obejmować wszystkich sytuacji. Jeśli zamierza się spacerować po zwykłych szlakach turystycznych bądź wspinać jedynie na niższe szczyty, to często podstawowe ubezpieczenie górskie wystarczy. Jeśli jednak planuje się wspinaczkę na znacznie wyższe szczyty, to niestety standardowe ubezpieczenie może nie zapewniać pełnej ochrony. Innymi słowy, im wyższe ryzyko wystąpienia wypadku, tym większa konieczność skorzystania z dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego przed wykupem ubezpieczenia zawsze należy dokładnie zapoznać się z jego zakresem. Wszystko po to, aby mieć pewność, że będąc już w górach, jest się objętym ochroną ubezpieczeniową w każdej sytuacji.

Co powinno zawierać ubezpieczenie górskie?

Lato to okres wakacyjnych i urlopowych wyjazdów

Przede wszystkim polisa ubezpieczeniowa powinna pokrywać ewentualne koszty ratownictwa oraz leczenia. Pamiętać trzeba, aby wysokość ubezpieczenia dostosowana była do konkretnego miejsca, do którego planuje się wyjazd. Koszty akcji ratunkowej i leczenia w Czechach, Słowacji czy w Alpach mogą być zupełnie inne. Należy zatem mieć pewność, że kwota ubezpieczenia na pewno pokryje wszystkie koszty. Dodatkowo warto ubezpieczyć swoje mienie jak np. bagaż. Zawsze bowiem może on ulec uszkodzeniu, zniszczeniu czy kradzieży. W takiej sytuacji w ramach ubezpieczenia turystycznego również można liczyć na wypłatę odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie w góry?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszty ubezpieczenia górskiego są różne, ponieważ na ostateczną cenę wpływ ma wiele czynników. Najważniejszym z nich jest zakres ubezpieczenia. Wpływ ma również miejsce, w które panuje się wyjazd oraz to, jakie aktywności zamierza się tam realizować. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z ofertami firm ubezpieczeniowych i wybrać dla siebie taką ofertę, która najlepiej odpowiada na indywidualne potrzeby i oczekiwania.