Ubezpieczenie w góry – dlaczego nie warto na nim oszczędzać?
Każda pora roku jest odpowiednia do tego, by wybrać się na wycieczkę w góry. Nie należy jednak zapomnieć o tym, jak ważne jest ubezpieczenie. W góry wybierają się zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowani himalaiści, alpiniści. O czym należy zawsze pamiętać?
Ubezpieczenie w góry — co obejmuje?
Praktycznie każda firma ubezpieczeniowa w swojej ofercie posiada ubezpieczenie w góry. Ich zakres jest bardzo zbliżony w swojej podstawie, do której zaliczają się:
- koszty leczenia. To składowa, z której odszkodowanie zostanie wypłacone w przypadku pobytu w szpitalu, wymaganej rehabilitacji, czy zakupu środków opatrunkowych. Będą one potrzebne dla ubezpieczonego, który uległ nieszczęśliwemu wypadkowi lub zdarzeniu losowemu w trakcie trwania polisy. Warto zwrócić uwagę na to, w jakiej jednostce podawana jest ta suma. W przypadku wyjazdu zagranicznego ubezpieczenie w góry w tej części powinno opiewać na odpowiednio wysokie sumy.
- OC w życiu prywatnym z rozszerzeniem o zakres terytorialny, jeśli zdobywanie szczytów ma się odbywać poza granicami Polski. Bez przeszkód można wykupić odpowiedni wariant dla Europy, czy nawet całego świata. Ubezpieczenie zadziała w przypadku niezamierzonego działania. Może to być przypadkowy wjazd w kogoś lub coś, czy spadnięcie z powodu źle postawionej nogi w czasie wspinaczki. Warto, by zawrzeć je na wysoką sumę, ponieważ z niego wypłacane są także koszty rehabilitacji i zadośćuczynienia dla ewentualnych poszkodowanych z winy ubezpieczonego.
Ubezpieczenie dla wyczynowców
O ile ubezpieczenie dla zwykłych osób, które rekreacyjnie zdobywają górskie szczyty, czy uprawiają zimowe sporty, nie ma wygórowanych sum ubezpieczenia, o tyle w przypadku alpinistów, himalaistów są gotowe pakiety. Firmy ubezpieczeniowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednio dobrany zakres ubezpieczenia. Dochodzi ryzyko nieszczęśliwego wypadku, osunięcia się lawiny, czy koszty poszukiwania zaginionego.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe przygotowały specjalne pakiety, z których wyczynowcy mogą skorzystać. Bardzo ważne jest jednak w przypadku planowania takiego wyjazdu:
- odpowiednio wcześnie zwrócić się do wybranego Towarzystwa Ubezpieczeniowego, by ustalić satysfakcjonujący dla klienta zakres ubezpieczenia,
- dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, sprawdzić, za jakie zdarzenia ubezpieczyciel weźmie odpowiedzialność, a jakie działania są wyłączone,
- nie oszczędzać na wysokościach kwot ubezpieczenia. Firmy mają doświadczenie w tym, jak wysokie mogą być wypłaty.
Zarówno w przypadku wypoczynku krajowego, jak i zagranicznego w przypadku ubezpieczenia w góry należy pamiętać o tym, że firma ubezpieczeniowa, w której zawarta jest polisa, wypłaca tylko kwotę do wysokości ubezpieczenia. Oznacza to, że jeżeli potrzebne będą większe koszty, sam ubezpieczający będzie zmuszony pokryć je z własnych kosztów.
Ubezpieczenie w góry w Polsce
Choć zazwyczaj dzieci są ubezpieczone w szkołach, a rodzice w pracy, warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie w góry. W kraju jest to koszt kilku złotych od osoby. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku wystąpienia szkody poszkodowany ma prawo do zgłoszenia roszczeń i wypłaty odszkodowania z każdej polisy, która miała stosowny zakres. O złamanie nogi, ręki, czy wjechanie przypadkiem w innego narciarza nietrudno. Nie ma się co niepotrzebnie martwić zdarzeniami, jeśli ma się wykupioną odpowiednią polisę ubezpieczenia w góry. Zapewnia ono ochronę i daje poczucie bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.