Bez kategorii

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie górskie?

Jak wiadomo, spędzenie urlopu w górach jest nie tylko ogromną szansą na relaks, ale również aktywne spędzenie czasu. Należy jednak pamiętać, że góry są bardzo zdradliwe. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że nawet z pozoru niegroźne potknięcie może być w rezultacie ogromnym obciążeniem dla portfela. W jaki sposób turyści mogą ograniczyć ewentualne wydatki w trakcie zdobywania szczytów? Świetnym przykładem może być postawienie na odpowiednie ubezpieczenie. Osoby, które regularnie podróżują doskonale zdają sobie sprawę, że zawsze może dojść do niespodziewanej sytuacji. Warto zatem nie ryzykować i wykupić ubezpieczenie w góry. Jakie są największe zalety wspomnianego rozwiązania?

Dlaczego warto posiadać odpowiednie ubezpieczenie podczas wyjazdu w góry?

Należy mieć świadomość, że wypadek w górach może przydarzyć się nie tylko osobie początkującej, ale również turyście z ogromnymi umiejętnościami. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, zbłądzenie, drobny upadek czy nagłe pogorszenie się stanu zdrowia. Mogą one uniemożliwić danej osobie bezpieczny powrót do miejsca początkowego. W zdecydowanej większości przypadków w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem może okazać się zorganizowana akcja ratownicza. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w Polsce jest darmowa pomoc w ramach GOPR czy TOPR. Należy jednak zaznaczyć, że jest to pewnego rodzaju wyjątek od reguły. W znacznej większości europejskich krajów trzeba zapłacić za akcje ratownicze. Turyści posiadający właściwe ubezpieczenie będą zabezpieczone na wypadek tego typu nieprzewidzianych kosztów. Ponadto dobra polisa zagwarantuje ubezpieczonemu zwrot kosztów hospitalizacji, leczenia czy transportu medycznego.

Czy standardowe ubezpieczenie w góry będzie wystarczające?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na wspomniane pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakie góry będzie chciała się wybrać dana osoba, a także jakich aktywności planuje się podejmować. Warto wiedzieć że wejście na niższe szczyty czeskich Karkonoszy czy słowackich tatr w znacznej większości firm ubezpieczeniowych nie będzie wymagało dodatkowej ochrony. Jeżeli natomiast turyści planują wyjazd w Alpy lub inne wysokie góry, rekomendowane jest rozszerzenie ubezpieczenia o uprawianie sportów ekstremalnych czy wysokiego ryzyka. Ponadto o dodatkowym ubezpieczeniu pod żadnym pozorem nie mogą zapomnieć osoby, które mają zamiar zdobyć dany szczyt rowerem.

Co dokładnie musi zawierać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd w góry?

Należy mieć świadomość, że najważniejsze są koszty ratownictwa i leczenia. W najprostszym możliwym ujęciu zagwarantują one osobie ubezpieczonej pomoc zarówno w przypadku ewentualnego wypadku, jak i w trakcie nagłej choroby. Zalecane jest, by sumy gwarantowane na terenie Europy były wyższe niż 30 tysięcy euro. Turysta planujący wybrać się poza Europę, musi pamiętać o dopasowaniu sumy gwarantowanej do wysokości kosztów związanych z leczeniem w określonym kraju. W przypadku kosztów ratownictwa, suma leczenia niż może być niższa niż 10 tysięcy euro. Bardzo przydatne mogą być ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC sportowe, OC w życiu prywatnym czy pakiet assistance w podróży.

Rekomendowane jest bardzo poważne zastanowienie się nad ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z wyjazdu. Nie wszyscy turyści wiedzą, że obecnie istnieje możliwość ubezpieczenia się od zniszczenia, utraty czy kradzieży większego bagażu. Osoby, które planują w trakcie wyjazdu uprawiać sport uznawany za ekstremalny, powinny postawić na dodatkowe ubezpieczenie.