Ubezpieczenie w góry

Ubezpieczenia w góry – czy warto?

Wszyscy turyści zatroskani o swoje zdrowie, lub życie zdają sobie sprawę, że otoczenie górskie potrafi być mocno wymagające, co za tym idzie warunki nie zawsze są dostatecznie korzystne. Gdy zabraknie odpowiedniego przygotowania, do wypadku może dojść bardzo szybko. Każdy, kto spaceruje, lub wędruje po górach, wie że na szlakach może wystąpić dużo nieprzewidzianych problemów, a do nieszczęść wystarczy zepchnięcie kogoś ze skarpy, czy złamanie nogi, oraz inne wypadki. W tym wypadku niekoniecznie osoba będąca w górach będzie mogła liczyć na NFZ. Wystarczy, że przykra sytuacja zdarzy się poza granicami kraju. Co w przypadku, gdy nikt nie odmówi pomocy, jednak po wykonaniu usług medycznych, do ręki dostaniesz rachunek, który zwali Cię z nóg? Warto wiedzieć, jak uniknąć takich sytuacji.

Ubezpieczenie w góry – polisa krótkoterminowa, czy na dłuższy czas?

Wszystko zależy od indywidualnych planów każdego turysty. Z reguły kupuje się ubezpieczenia na termin spędzenia czasu w górach. W ten sposób można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, natomiast warto mieć na uwadze, że cena polisy przede wszystkim będzie zależała od miejsca, do którego wyruszasz. Im to miejsce będzie bardziej niebezpieczne, oraz wymagające, tym polisa będzie droższa. Na uwadze zawsze warto mieć fakt, że narciarstwo jak i sporty zimowe są traktowane przez ubezpieczalnie jako sporty wysokiego ryzyka. Im większa egzotyka miejsca, oraz rodzaj wykonywanej aktywności tym cena jest wyższa.

Oferty towarzystw ubezpieczeniowych

Wśród wszystkich taterników, himalaistów, a także codziennych turystów górskich największą popularnością cieszą się polisy największych polskich towarzystw ubezpieczeniowych. W ofertach można znaleźć opcje skierowane na zdobywanie gór:

  • Na całym świecie, z wyjątkiem Grenlandii, Arktyki, Antarktydy. Ogólne wysokości, na których ubezpieczenie pokrywa szkody to 6000m, w tym sporty ekstremalne, czyli narciarstwo, czy trekking. W standardowych ubezpieczeniach takiej skali wliczone są akcje ratownicze, koszty związane z transportem do kraju, koszty leczenia, polisa OC,pomoc i opieka prawna, oraz transport osobistego bagażu. Kompleksowe ubezpieczenie, dzięki któremu na wypadek różnych zdarzeń można poczuć się bezpiecznie.
  • Polskich, gdzie ochrona zapewniona jest do 30km od granic kraju. W pakietach polis są ubezpieczenia NNW, oraz OC, a także koszty leczenia, akcji ratunkowych za granicą, oraz w Polsce. Ponadto polisa zawiera możliwość transportu do kraju osoby ubezpieczonej, a także jej bagażu. Na rynku obecnie istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia sezonowego, co sprawia, że osoba mieszkająca w pobliżu gór, która uwielbia wędrówki, może bez problemu wnioskować o tego typu ubezpieczenie w góry.

Podsumowanie

Podsumowując, najważniejszą kwestią jest kupienie ubezpieczeń górskich przed wyruszeniem w trasę. Wiadomo nie od dziś, że góry są bardzo niebezpieczne, przez co należy podróżować z dokumentami, oraz ważnymi polisami. Bez pliki tych dokumentów podróżowanie może być utrapieniem, oraz finansowym problemem. Obecnie na rynku są dostępne oferty na każdą kieszeń, oraz potrzebę. Swobodnie można wybierać między polisami na teren Polski, a także skorzystać z ochrony ogólnoświatowej. W każdym z tych warunków, należy czytać Ogólne Warunki Ubezpieczeń, które mówią o wykluczeniach Towarzystw Ubezpieczeniowych, na które nie ma odszkodowań, oraz rekompensat. Wybór jest na prawdę ogromny, a bezpieczeństwo które idzie za podpisaniem polisy ubezpieczeniowej jest nieocenione, oraz tak bardzo wszystkich potrzebne w górach.