Ubezpieczenie górskie – najważniejsze informacje
Osoba wybierająca się w góry w różnych celach mają możliwość kupna ubezpieczenia górskiego. Dlaczego warto zainwestować w to rozwiązanie? Jakie grupy osób powinny rozważyć jego zakup?
Ubezpieczenie górskie – w jakich sytuacjach warto je nabyć?
Osobą przebywającym w górach każdego rodu zdarzają się takie sytuacje, jak wypadki, które mogą być w najgorszym możliwym wypadku śmiertelne. Interwencji wymaga również zabłądzenie danej osoby. W wielu krajach za granicą występują koszty związane z pomocą ratownictwa w przypadku wystąpienia tego rodzaju sytuacji. Tego rodzaju ubezpieczenie będzie przydane zarówno profesjonalnym alpinistom oraz himalaistom, jak i amatorom, który pasjonując się górami, wybierają się do nich w celach typowo turystycznych. Ubezpieczenie górskie obejmuje szereg sportów wykonywanych na obszarze gór. Może to być m.in. kolarstwo wysokogórskie, narciarstwo, a także wspinaczka. Takie ubezpieczenie może obejmować wyprawę górską w różne obszary. W tym Słowację, Czechy, a nawet Grenlandię, czy Antarktydę.
Ubezpieczenie górskie – jakie są korzyści związane z jego posiadaniem?
Inwestując w ubezpieczenie górskie, można przede wszystkim zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na wypadek konieczności przeprowadzenie akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca, a takie incydenty mają miejsce na terenie samych polskich gór, częściej niż się wydaje. Podczas gdy osoby wybierające się w góry na terenie Polski nie muszą obawiać się o wysokie opłaty dotyczące tej kwestii, w innych europejskich państwach może to być koszt rzędu nawet kilkunastu tysięcy euro, jeśli chodzi o Szwajcarię. Warto pamiętać, że górska wyprawa to spore ryzyko, a tego rodzaju bezpieczenie daje pasjonatom, a także profesjonalistom wyższe poczucie bezpieczeństwa. Posiadacz ubezpieczeniu uiszczając opłatę wynoszącą nawet jedyne kilka złotych za dzień przebywania w górach, może bez obaw cieszyć się wyjazdem. Nie martwiąc się o ewentualne koszty leczenia, czy interwencji w postaci akcji ratowniczej, niezależnie od kraju, w którym się znajduje. Inną korzystną kwestią jest możliwość dopasowania do swoich podróży i aktywności wykonywanych podczas wyjazdu w góry. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują przeróżne warianty. Dzięki temu osoba wybierająca się w góry może dostosować koszty, jakie poniesie, opłacając ubezpieczenie do swoich potrzeb.
Ubezpieczenie górskie – od czego zależy jego cena?
Zakres i koszt ubezpieczenia zależy od rodzajów wykonywanych aktywności. Najtańszym wariantem będzie wybranie się na pieszą wycieczki po górach. Najwyższa cena będzie dotyczyła osób, które będą wykonywały czynności i sporty ekstremalne, do których można zaliczyć m.in. wyprawę wysokogórską. Tańsze koszta mogą dotyczyć osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się wykupienie ubezpieczenia ze współtowarzyszami wyprawy. Zazwyczaj droższym wariantem będzie ubezpieczenie górskie, które obejmuje ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W rozszerzonym wariancie ubezpieczenie może obejmować również bagaż, a także sprzęt. W wariant rozszerzony często muszą zainwestować osoby wybierające się w wyprawy wysokogórskie. Na ostateczną cenę ubezpieczenia górskiego może również wpływać długość przebywania na obszarze gór. Wariant rozszerzony może dotyczyć również leczenia chorób przewlekłych. Najtańszy wariant obejmujące bezpieczne aktywności w przypadku niższych partii gór może kosztować nawet jedynie kilka złotych dziennie. Najdroższe warianty mogą kosztować kilkanaście złotych za jeden dzień wyprawy.